Иран работи по нов ядрен реактор, по-мощен от наличния в столицата Техеран, който ще произвежда медицински изотопи за изследователски цели, съобщи АФП, като се позова на директора на иранската организация за атомна енергия Али Акбар Салехи.
Според Салехи се очаква реакторът "скоро"да бъде завършен и непосредствено след това да започне да функционира. Директорът на атомната агенция обаче не е уточнил нито на какъв етап е работата по изграждането, нито каква е предвидената в проекта мощност. Не е известно и точното местонахождение на бъдещия реактор.
От думите на Салехи стана ясно, че новото съоръжение за преработка на уран не съвпада с проекта Бушер, който се осъществява с руско участие и който се очаква да бъде приключен до края на лятото. Директорът изтъкна, че за крайното осъществяване на новообявения проект ще са необходими още около пет години.
Изявлението на Салехи донесе и друга новина – освен медицински иранската ядрена програма вече ще обслужва и търговски цели. Планът ни е да изградим няколко реактора в четирите краища на страната, за да произвеждаме радиозотопи за продажба и да ги изнасяме в региона, а и за всички ислямски страни, които имат нужда от тях, сподели директорът и с думите си даде сигнал, че Техеран по всяка вероятност не се е отказал от обявените в началото на годината планове за изграждане на над 10 реактора през следващите 20-30 години.
Днес иранският президент Махмуд Ахмадинеджад обяви пред "Ройтерс", че е готов да продължи замразените ядрени преговори със запада, ако страните, които участват в диалога, се съобразят условията, които Техеран скоро ще обяви. Той не коментира наложените миналата седмица от Съвета за сигурност на ООН санкции за страната му, но изтъкна, че съществуващата ядрена програма на Иран няма да бъде предмет на дискусия в преговорите.
Иран подкрепя преговорите, но в новата ситуация е наш ред да ви принудим да се държите добре, сподели президентът. Думите му бяха основно насочени към САЩ, Русия и Китай, разочарованието си от които той не пропусна да изрази след обявяване на подкрепените от тях санкции.
Ядреното съоръжение, налично в момента в столицата Техеран, е построено още в годините на Ислямската революция от 1979 г. с помощта на американски специалисти. Ахмадинеджад настоява на мирните цели на ядрената програма, обявена от ислямската република и на необходимостта страната да обогатява урана си до 20% за изследователски цели въпреки обвиненията в разработка или притежание на ядрено оръжие, които отправят към нея САЩ и други западни страни. дневник / Orient news online |
Няма коментари:
Публикуване на коментар