nkusa

nkusa
nkusa
Watch 24-hour Al Jazeera English news online live broadcast right here.

неделя, 20 март 2011 г.

Саркози,финансиран от Кадафи в предизборната си кампания инициатор за нападението над Либия !




Саркози,финансиран от Кадафи в предизборната си кампания инициатор за нападението над Либия !

:::

САЩ, Франция и Великобритания обстрелват цели в Либия

Автор:БНР

© Снимка:ЕПА / БГНЕС

Съединените щати, Великобритания и Франция са атакували тази сутрин цели предимно на либийската противовъздушна отбрана с ракети и удари от самолети, съобщават информационните агенции. В отговор Муамар Кадафи обяви района на Средиземноморието за "бойно поле". В международната коалиция срещу Либия участват пет държави - Съединените щати, Великобритания, Франция, Катар и Канада, съобщи Би Би Си.

Вицеадмирал Уилям Гортни, директор на генералния щаб на Пентагона, заяви, че първата вълна от атаки с крилати ракети, предприета снощи от американски и британски кораби и подводници, е само фаза, чиято цел е да се намали способността на силите на Кадафи да попречат на прилагането на забранената за полети зона. Главна мишена на атаката с крилати ракети са били зенитните ракети на Либия, а също така радари за ранно предупреждение и комуникационни възли, добави той. За момента американски самолети не летят над Либия и там няма американски сухопътни войски, предаде Ройтерс. Повечето от атакуваните цели са на крайбрежието, около Триполи и Мисрата, тъй като там се намират системите на ПВО.

Британска подводница участва заедно с американски кораби в първата вълна от операция "Зората на Одисей", при която бяха изстреляни над 110 ракети "Томахок" по обекти на либийската ПВО. Кралските ВВС също са изстреляли крилати ракети от няколко самолета "Торнадо".

Франция, която нанесе първият удар срещу Кадафи, опроверга либийска информация, че неин самолет е бил свален в Либия. Говорител на френския генерален щаб заяви, че всички френски самолети са се върнали благополучно.

Френският самолетоносач "Шарл де Гол" се отправи към бреговете на Либия, съобщават от щаба на френските ВМС, цитирани от ИТАР - ТАСС. Походът на самолетоносача до зоната на операциите срещу верните на Муамар Кадафи въоръжени сили, според специалисти, ще отнеме около 36 часа. Британски кораби налагат морска блокада над Либия, съобщи телевизия "Скай нюз". Действието е част от общите военни действия, срещу режима на Кадафи.

Днес стана ясно, че Испания ще участва във военните операции срещу Либия с четири изтребителя Ф-18, самолет за зареждане с гориво във въздуха, самолет за морско наблюдение, фрегата и подводница, съобщи министерството на отбраната в комюнике, цитирано от Франс прес. Те ще извършват патрулиращи полети от днес сутринта.

Няколко взрива се чуха в ранните часове на деня в Триполи, където системите за ПВО влязоха в действие, съобщи Франс прес.

Около 8 ч. сутринта в Бенгази цареше пълно спокойствие, съобщи кореспондентът на телевизия "Ал Джазира" Джеймс Бейз. Няколо часа по-рано са се чули прелитащи самолети, след което вероятни експлозии. Положението е много различно от ситуацията 24 часа по-рано, като в момента силите на Муамар Кадафи са изтласкани от бунтовниците извън града.

Жителите на либийския град Мисрата, контролиран от бунтовниците срещу режима на Кадафи, заявиха, че са обстрелвани с ракети от силите на диктатора, предаде Ройтерс. Убити са 9 души. Местната болница не може да обслужва ранените, поради липса на анестезиология. Въпреки започната международна военна операция срещу режима на полковника, лоялните му сили все още се опитват да превземат града. Мисрата, който се намира на 200 км. от столицата Триполи, е последният бастион на бунтовниците в западната част на страната. Очевидци твърдят, че снайперисти стрелят по хората от покривите на сградите. Градът е изправен пред хуманитарна криза, защото трети ден няма вода.

Според съобщение на либийската държавна телевизия, жертвите от снощните удари са 48, а поне 150 са ранените, при това сред тях имало много деца. Пострадала е и болница в предградие на Триполи. Хиляди либийци се събраха в силно укрепения комплекс на Муамар Кадафи "Баб ал Азизия" в покрайнините на Триполи, образувайки човешки щит срещу евентуален въздушен удар на съюзническите сили.

Либия поиска спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН и заяви, че след започналата западна военна операция счита за невалидна резолюция 1973, налагаща забранена зона за полети над страната. Триполи е решил да не сътрудничи повече на ЕС в борбата срещу нелегалната имиграция, заяви правителствен представител по държавната телевиизия.

Либийският лидер Муамар Кадафи заплаши, че ще атакува военни и цивилни цели в Средиземноморието в отговор на западните въздушни удари срещу неговата страна.

Ориент нюз онлайн

:::

Международната военна намеса в Либия е в ход

Автор:Световните агенции / Елизабет Гогова

Международната военна намеса в Либия е в ход, това съобщи официално френският президент Никола Саркози след извънредната среща в Париж, която събра представителите на ЕС, ООН, САЩ и Арабските страни.

Френските самолети ще предотвратяват атаките срещу Бенгази. Либийският лидер Кадафи се подигра с международния ултиматум, каза също след срещата френският президент Никола Саркози. Длъжни сме да отговорим на молбата на либийския народ, допълни той. Саркози каза още, че международните сили ще работят с арабските страни, за да се справят с убийствената лудост в Либия.

След завършилата в Париж среща за Либия на международните сили британският премиер Дейвид Камерън заяви, че либийският лидер Муамар Кадафи е нарушил примирието.

Полковник Кадафи доведе нещата до тук. Той излъга международната общност, обеща да прекрати огъня и наруши това обещание. Той продължава да оказва насилие над своя народ. Така че времето за действие дойде. То трябва да бъде спешно. Трябва да наложим волята на Обединените нации. Не можем да позволим избиването на цивилни граждани да продължава, коментира Камерън.

Според британския премиер рискът от една операция срещу режима на Кадафи е по-малък, отколкото ако не бъде направено нищо. Великобритания е започнала да предислоцира военна авиация към Средиземноморието в очакване на военна операция. Сред възможните бази за военни действия срещу Либия са Южна Франция, Южна Италия, Кипър и Малта, предаде Би Би Си.

Италианският премиер Силвио Берлускони заяви, че засега Италия ще осигурява само бази за операциите срещу Либия.

Канада заяви, че се нуждае от два дни, за да подготви своите военни самолети за операция.

Междувременно от африканската страна пристига противоречива информация относно случващото се там.

Според властите в Триполи противниците на режима сами атакуват градове и села, за да накарат Запада да се намеси. Телевизия Ал Джазира съобщава за 26 загинали и над 40 ранени при днешните въздушни удари срещу Бенгази. Съобщава се за боеве между войските на Муамар Кадафи и бунтовниците. Боеве се водят и за Мисурата. Ръководителят на Преходния национален съвет Мустафа Абдел Джалил пък заяви, че силите на Муамар Кадафи са изцяло изтласкани от град Бенгази.

Либийският външен министър Муса Куса поиска от генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун да изпрати наблюдатели, за да следят обявеното едностранно спиране на огъня.

По рано Муамар Кадафи отхвърли резолюцията на ООН за военни действия срещу Либия, и заяви, че защитава страната си от Ал Кайда. Той предупреди Запада, че ще съжалява, ако се намеси в джамахирията.

Ориент нюз онлайн

:::

Световните лидери коментираха военните действия в Либия

Автор:Световни агенции

© Снимка:ЕПА / БГНЕС

Световни лидери и либийската страна направиха изявления по повод започналата въздушна операция срещу Либия с кодово име "Зората на Одисей".

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън обяви присъединяването на страната му към военната операция срещу войските на либийския лидер Муамар Кадафи: "Британски сили действат над Либия. Те са част от международна коалиция, която има за задача да наложи волята на ООН и да защити либийския народ. Това, което вършим е необходимо, законно и правилно".

В радио-обръщение президентът Барак Обама уведоми сънародниците си, че американски сили са започнали военни действия срещу силите на Муамар Кадафи в защита на либийското цивилно население: "Не можем да стоим отстрани и да бездействаме, когато един тиранин се заканва на своя народ, че няма да има пощада и неговите войски засилват атаките си срещу градове като Бенгази и Мисрата. Нека да сме наясно: всяко действие трябва да има последствия и волята на международната общност трябва да бъде изпълнена. Това е каузата на международната коалиция".

Япония също изрази подкрепа за военната операция на западната коалиция в Либия, подчертавайки, че взетите мерки целят да бъде защитено цивилното население. В изявление на външния министър Такеаки Мацумото, цитирано от Франс прес, се напомня, че Токио нееднократно е призовавал либийските власти незабавно да прекратят насилието срещу собствения си народ в съответствие с резолюциите на ООН.

В същото време Муамар Кадафи обяви готовността на Либия да се защити от нападението на коалиционните сили. В разпространено от либийската държавна телевизия изявление по телефона той каза: "Либия ще се защити съгласно член 51 от Хартата на Обединените нации".

Кадафи заяви, че ще отвори оръжейните складове и че ще въоръжи цивилното население, което да защити Либия от "колониалната, кръстоносна" агресия на западните сили.

"Призоваваме всички хора и граждани на арабските и ислямските държави, Латинска Америка и Африка да застанат до героичния народ на Либия и да се опълчат срещу агресията, която само ще укрепи силата, твърдостта и единството на либийския народ", каза още Кадафи.

Русия изрази съжаление заради началото на военновъздушна операция над Либия. "Военновъздушни сили на няколко държави започнаха бойни действия в Либия на 19 март. Москва съжалява заради тази операция", се казва в кратко съобщение, прочетено от говорителя на руското външно министерство на външните работи Александър Лукашевич.

Китай призова възможно най-скоро да бъде възстановена стабилността в Либия, заяви днес външното министерство в Пекин. Изразявайки съжаление за военните удари в либия, министерството подчерта, че се надява конфликтът да не ескалира и да не доведе до по-големи загуби на човешки живот, предаде Ройтерс.

Президентът на Венецуела Уго Чавес вчера осъди военните удари срещу Либия, като обвини САЩ и европейските им съюзници, че желаят да завладеят петролните й запаси, предаде Асошиейтед прес. Той бе последван от други латиноамерикански съюзници, като Фидел Кастро и никарагуанския президент Даниел Ортега.

бнр / Ориент нюз онлайн

:::

Още:Кадафи финансирал предизборната кампания на малкия ксенофоб и нацист Саркози !


:::

Africa

International forces bombard targets in Libya

Coalition forces launch Libya assault, which Gaddafi calls "colonial, Crusader" aggression.

International forces fired more than 110 missiles on 20 radar and anti-aircraft sites along the coast [AFP/US Navy]

US and European military forces have bombarded Libya with cruise missiles and air attacks as part of a broad international effort to enforce a UN-mandated no-fly zone more than a month after the outbreak of an uprising against longtime leader Muammar Gaddafi.

French jets fired the first shots on Saturday in Operation Odyssey Dawn, the biggest international military intervention in the Arab world since the 2003 invasion of Iraq, destroying tanks and armoured vehicles in eastern Libya.

Hours later, US and British warships and submarines launched more than 110 Tomahawk cruise missiles at more than 20 coastal targets to clear the way for air patrols to ground Libya's air force.

An unnamed US national security official said the air defences of Libya have been "severely crippled" by the barrage of missile strikes.

"Gaddafi's air defence systems have been severely disabled. It's too soon to predict what he and his ground forces may do in response to today's strikes," the military source said, on condition of anonymity.

Major-General John Lorimer, a British military spokesman, said British fighter jets also had been used to bombard the north African nation.

Anti-aircraft guns could be heard firing overnight in Tripoli. Libyan state television later said civilian areas of the capital and fuel-storage tanks that supplied Misurata had been hit.

It also claimed that 48 people had been killed and 150 others wounded in the attacks, but Al Jazeera could not independently verify that report.

In Tripoli, residents said they had heard an explosion near the eastern Tajoura district, while in Misurata they said strikes had targeted a regime airbase.

Several thousand people gathered at the Bab al-Azizia palace, a compound in the capital which was bombed by US warplanes in 1986.

Defiant Gaddafi

In response, Gaddafi vowed to arm civilians to defend the country from what he called "colonial, Crusader" aggression by Western forces.

"It is now necessary to open the stores and arm all the masses with all types of weapons to defend the independence, unity and honour of Libya," Gaddafi said in an audio message broadcast on state television hours after the strikes began.

He called the Mediterranean and north Africa a "battleground" and said Libya would exercise its right to self defence under article 51 of the United Nations charter.

"The interests of countries face danger from now on in the Mediterranean because of this aggressive and mad behaviour," he said.

"Unfortunately, due to this [action], marine and air targets, whether military or civilian, will be exposed to real danger in the Mediterranean, since the area of the Mediterranean and North Africa has become a battleground because of this blatant military aggression."

He said the UN Security Council and the international community were responsible for "stopping this unjust flagrant aggression against a sovereign country immediately".

He also called on Arab, Islamic, African, Latin American and Asian countries to "stand by the heroic Libyan people to confront this aggression, which will only increase the Libyan people's strength, firmness and unity".

Shortly after Gaddafi's speech, a message on state television said Libya had decided to end its efforts to stop illegal immigration to Europe, citing a security source.

'Not first choice'

Barack Obama, the US president, said it had not been his first choice to authorise US participation in military strikes against the Gaddafi regime.

"This is not an outcome the US or any of our partners sought," Obama said from Brazil, where he has just begun a five-day visit through Latin America.

"(But) we cannot stand idly by when a tyrant tells his people there will be no mercy."
Thousands of Gaddafi supporters form a human shield outside the heavily-fortified al-Aziziya camp [Reuters]

He said US troops were acting in support of allies, who would lead the enforcement of a no-fly zone to stop Gaddafi's attacks on rebels.

"As I said yesterday, we will not, I repeat, we will not deploy any US troops on the ground," Obama said.

Vice Admiral Bill Gortney, director of the US military's Joint Staff, said the missile raids were only the first phase.

'Necessary means'

French president Nicolas Sarkozy said after a meeting of world leaders in Paris that participants agreed to use "all necessary means, especially military" to enforce the Security Council's resolution.

"Colonel Gaddafi has made this happen," David Cameron, the UK prime minister, said after the meeting.

"We cannot allow the slaughter of civilians to continue."

Stephen Harper, the Canadian prime minister, suggested that outside powers hoped their intervention would be enough to turn the tide against Gaddafi and allow Libyans to force him out.

"It is our belief that if Mr. Gaddafi loses the capacity to enforce his will through vastly superior armed forces, he simply will not be able to sustain his grip on the country."
Source:
Agencies

Al Jazeera TV / Orient news online

Няма коментари:

Публикуване на коментар