nkusa

nkusa
nkusa
Watch 24-hour Al Jazeera English news online live broadcast right here.

понеделник, 31 януари 2011 г.

Мохамед ЕлБарадей,носител на Нобелова награда за мир и пенсиониран висш международен дипломат:Мубарак да се оттегли

Кризата в Египет става неудържима

Мохамед Барадеи обедини опозицията: Въстанието срещу Мубарак е започнало и няма връщане

30 Януари 2011

Египетският президент Хосни Мубарак, притиснат от продължаващите шести ден многохилядни протести с искане да се сложи край на 30-годишното му управление, се срещна в неделя с висши командващи на въоръжените сили.
Армията е смятана за ключов фактор за развитието на събитията в страната, предаде Ройтерс.

В същото време протестите продължават, без да се съобразяват с въведения полицейски час.

Съединените щати искат Египет да се превърне в демократична държава и призовават за свободни и демократични избори, заяви в неделя държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън.

В неделния ден хиляди хора отново заляха улиците, необезпокоявани от военните, заели позиции в танковете си. За пръв път опозицията даде знак за някакви общи действия.

Мохамед ел Барадеи: Мубарак да се оттегли днес

Носителят на Нобелова награда за мир и пенсиониран висш международен дипломат Мохамед ЕлБарадей заяви, че е получил мандат за контакт с военните и за създаване на ново правителство.

"Мубарак трябва да напусне днес", заяви той в неделя пред СиЕнЕн.

Мохамед ел Барадеи се присъедини към хилядите демонстранти на площад "Тахрир" в Кайро, центъра на протестите срещу президента Мубарак, предаде Ройтерс. Моля ви за търпение, промяната ще дойде през следващите няколко дни, каза Барадеи на събралото се множество. Въстанието срещу Мубарак е започнало и няма връщане назад, допълни той.

Имаме едно искане - край на режима и начало на нов етап, заяви опозиционният лидер.

Есам ел Ериан, който е сред водещите фигури на групировката "Мюсюлманско братство", заяви пред телевизия Ал Джазира, че опозицията подкрепя идеята Барадеи да води от нейно име преговори с режима.

Телевизия Ал Арабия, съобщи същата новина, но без да назовава източник.

Мохамед ел Барадеи, който бе генерален директор на МААЕ, в четвъртък вечерта се завърна в родината си от Виена, където живее, за да се включи в протестите срещу управляващите.

Водещи опозиционни фигури говориха в неделя пред демонстрантите, събрали се на централния площад на египетската столица. Те призоваха да бъде съставен комитет под ръководството на въоръжените сили, който да поеме отговорността за сигурността. Прозвуча и призив опозиционните групировки да се обединят и да съставят комитет, който да действа като временно правителство, в случай че президентът Мубарак се вслуша в исканията за оставка.

Говориха представители на групировката "Мюсюлмански братя" и на младежкото движение "6 април", което започна протестите. Един от ораторите бе Айман Нур, кандидат за президент на последните избори през 2005 г. Според очевидци за пръв път от началото на протестите опозиционни фигури са се появили заедно на обществено място.

В същото време Мубарак разговаря с новоназначения вицепрезидент и бивш началник на разузнаването Омар Сулейман, с министъра на отбраната Мохамед Тантауи, с началника на генералния щаб на армията Сами Анан и с други висши представители на силите за сигурност. Масовите протести в Египет, при които над 100 души загинаха, са разтърсващ сигнал към други авторитарни режими в Близкия Изток и до нестабилност на финансовите пазари.

Най-малко 45 малки частни самолети са излетели от летището в Кайро в неделя, като повечето от тях са извели извън страната бизнесмени, дипломати и други представители на египетския елит.

Военните охраняват протестите, засега без да се месят

По улиците цари беззаконие, силите за сигурност и граждани се опитват да спрат вилнеещите вандали в поредния ден на масови протести. Десетки хиляди египтяни останаха по улиците на Кайро и други големи градове в страната след настъпването на обявения от президента комендантски час, който беше изтеглен по-рано - от 18 на 16 часа. Те продължиха да протестират срещу режима ма Мубарак при засилено военно присъствие.

Демонстрантите, повечето от които не са свързани с никоя партия или движение, продължиха да прииждат от покрайнините към централните части на градовете.

След като полицията се изтегли, по улиците на египетската столица бяха разположени войници и военна техника, за да поддържат реда. Военните не направиха опити да спрат протестите.

През нощта в събота срещу неделя жители на Кайро, въоръжени с вериги, огнестрелно оръжие, ножове, тояги и други подръчни материали, организираха групи за защита на кварталите им от мародери. Това стана след оттеглянето на полицейските части, който преди това влязоха в сблъсък с протестиращи, при който загинаха над 100 човека.

В неделния ден въоръжени банди нападнаха най-малко четири затвора в Египет и помогнаха за освобождаването на стотици мюсюлмански екстремисти, а хиляди други затворници избягаха. В същото време полицията изчезна от улиците на Кайро и другите градове, предаде АП. Атаките срещу четирите затвора започнали през нощта с престрелки между нападателите и охраната.

В неделя гражданите продължиха да мобилизират доброволци, някои от които дори арестуваха вандали.

Грабежите по улиците породиха разделение сред египтяните, защото някои, обезпокоени за безопасността си, разкритикуваха протестиращите и поискаха да се сложи край на хаоса.

В по-голямата част от Египет достъпът до Интернет е спрян. Властите забраниха телевизия Ал Джазира и всички нейни действия на територията на страната. Заповедта за забрана на арабския сателитен телевизионен канал е дошла от министъра на информацията.

Причината за забраната вероятно е обширното отразяване на антиправителствените протести, което осъществи телевизията през последните дни. Западни журналисти съобщават, че им е било забранено да снимат протестите.

Най-малко един търговски център в Кайро е в пламъци, след като бе разграбен през предишните дни. Над града патрулират военни хеликоптери. Армията е засилила присъствието си по улиците, но някои квартали са изцяло беззащитни, съобщава АП.

Лидерите на САЩ, Великобритания, Франция и Германия призоваха президента Хосни Мубарак да избягва насилията и да осъществи реформи.

Хилари Клинтън: Искаме да видим мирно предаване на властта

"Посланието на Америка остава непроменено. Искаме да видим свободни и демократични избори, и очакваме това да бъде един от резултатите от това, което се случва в момента", каза Клинтън в интервю по телевизия ЕнБиСи.

САЩ искат мирно прехвърляне на властта в Египет, "така че никой да не запълва празнини, така че да няма празнини, а добре обмислен план, който да осигури демократично управление с участието на всички", каза тя.

"Освен това не искаме смяна на властта, която няма да доведе до демокрация, а до потисничество и която ще сложи край на стремежите на египетския народ", заяви Клинтън.

Тя допълни, че за момента египетската армия действа сдържано спрямо демонстрантите и в САЩ не стои на дневен ред спирането на помощите за Египет.

Вашингтон всяка година отпуска на Египет финансова помощ от 1.5 милиарда долара, огромната част от които са за военни цели.

Клинтън определи назначаването на Омар Сулейман за вицепрезидент като "едва началото" на дълъг списък от реформи, които трябва да се извършат в страната.

Посолството на САЩ в Египет призова всички свои граждани да напуснат страната възможно най-скоро.

Полетите за евакуация на американците ще започнат да отлитат от Египет в понеделник, 31 януари. Турция също изпраща три самолета в Египет, за да приберат около 750 турски граждани от Кайро и Александрия.

Израел наблюдава с повишена бдителност събитията в Египет, заяви премиерът Бенямин Нетаняху пред членове на кабинета. Това е първият официален коментар от страна на Израел по повод протестите срещу управлението на египетския президент Хосни Мубарак, започнали във вторник.

Нетаняху добави, че се надява мирните отношения между Израел и Египет да продължат и че Израел иска да запази "стабилността и сигурността" в региона.

Израел има подписан мирен договор с Египет отпреди над 30 години. Протестите срещу Хосни Мубарак обаче тревожат Израел, защото несигурността за бъдещото развитие на арабската страна поражда опасения за стабилността в целия регион.

медиапул / ориент нюз онлайн

Няма коментари:

Публикуване на коментар