Иран е страна разположена в Югозападна Азия (Близкия Изток), която по-рано е била позната като Персия. Иран граничи с Афганистан и Пакистан на изток, Туркменистан на североизток, с Каспийско море на север, с Азърбайджан и Армения на северозапад, Турция и Ирак на запад, и накрая по вода граничи с Персийския залив и Османския пролив на юг.
Настоящето име на държавата Ислямска република Иран, официалния език е фарси, а столицата Техеран е с население 7 314 000 (последни данни от 2005г.).
История
Името Персия произлиза от Персис - древногръцката форма на Парс (или Фарс), област намираща се в югозападната част на страната, откъдето произлиза династията на Ахеменидите, създателите на Иран (Персийската империя). Името Иран произлиза от древноперсийското aryanam, означаващо "(земя) на арийците" и е свързано с раните миграции на индо-арийци в този район. Персите винаги са наричали с това име своята държава и през 1935 г. го налагат на останалата част от света. Езика си обаче наричат Фарси (персийски), по името на областта, чийто диалект бил приет за държавен и литературен език.
Персия води няколко неуспешни войни с Древна Гърция. Завладяна от Александър Велики през 4 век пр.н.е., тя скоро възвръща своята независимост. Последвали поражения от ислямските арабски войски през 7 век, след това от Селджукските турци и монголците. През 16-ти век си възвърнала отново независимостта със Сафавидите и след това други крале или шахи. През целия 17-ти век Персия е била под натиска на Русия и Великобритания и започнал процес на модернизация, който продължил до 20-ти век. Иранците копнеели за промяна и това довело до Персийската революция от 1905/1911. През 1953 Иранския премиер Мохамед Мосадек, който бил избран от парламента през 1923 и отново през 1944, и който бил премиер до 1951, бил свален от властта от британските и американските разузнавателни служби („Операция Аякс“). Много учени предполагат. че насилствено сваляне от властта е било мотивирано от британско-американското противопоставяне на опита на Мосадек да национализира иранския петрол. След падането на Моссадек шах Мохамед Реза Пахлави (ирански монарх) увеличил все повече диктатурата. Със силна подкрепа от САЩ и Великобритания, шахът още повече модернизирал иранската индустрия, но потъпкал гражданските свободи. Неговата автократична власт, включваща системно изтезание и други потъпквания на човешката свобода, довела до Иранската революция и сваляне на неговия режим през 1979. След повече от година политическа борба между множество различни групи, Ислямската република е основана под Аятолах Хомейни чрез народно гласуване.
Новата теократична политическа система въвела няколко консервативни ислямски реформи, насочени в антизападен курс, особено срещу САЩ, което довело през 1953 г. до падане на избраното правителство и затвърдило потисническия режим на шаха за повече от 25 години. Западния свят все повече смятал Иран за враждебна сила.
През 1980 г. Иран е нападната от съседния Ирак и последвала разрушителна ирано-иракска война, продължила до 1988 г. Все пак, през последните години демократичната политическа структура доведе до избиране на много реформистки държавници, включително президента, Мохамад Хатами.
източник: wikipedia.org
Култура и Изкуство
Не знам доколко хората подозират, че Иран е перлата на културата и изкуството в Близкия Изток. По мое мнение в съвременната кино индустрия, иранското кино предлага най-добрата селекция от филми. Нито Холивуд, нито някоя друга напредничава европейска държава би могла да оспори този факт. Проблемът е, че в България иранско кино можем да гледаме само в кино "Одеон" (София).
Ето една статия за иранското кино писано от Краисмира Георгиева
Красимира Георгиева
Колкото до другите видове изкуства - в Иран има място за всичко.
Разцвета на музиката, танците, приложните изкуства, литературата (лирика и поезия) стават все по-уважавани не само от иранците, но и от чужденците.
Именно за това Иран е един голям магнит за хора жадни за приключения и пътешествия.
Снимки
Tehran
Isfahan
Shiraz
Yazd
Guilan
Kerman
Khorasan
Tabriz (Аzarbayejan)
http://www.kaldata.com / Ориент нюз онлайн
Няма коментари:
Публикуване на коментар